جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.
کامجویی

وقتی لذت ها همراه با جهالت باشد در مسیر ضد ارزشها هستیم چون تفکر ما ناسالم است و به دنبال آن حس ناسالم و عمل ناسالم می شود. این لذت آنی و زودگذر بوده و در نهایت لذت تبدیل به ذلت می شود.

 

موضوع کارگاه آموزشی مسافران: کامجویی

استاد: مسافر سفر دوم علی

تاریخ: شنبه 1402/12/12

 

کامجویی، یعنی خوش گذرانی و به دنبال لذت بودن؛ چیزی که ما مصرف کننده ها خیلی به دنبال آن بودیم.

هدف از گذاشتن این دستور جلسه این نیست که دیگر لذت نبریم یا لذت را به خود حرام کنیم، بلکه باید جنس لذت ها را بشناسیم، چون لذت در انسان نهادینه شده و از همان بدو تولد یک نوزاد با شیر خوردن و از آغوش مادرلذت می برد، و همینطور بازی کردن و پیشرفت داشتن و…همه برای انسان لذت بخش است. ولی اکثر انسان ها بخصوص مصرف کننده ها جهت و جنس این لذت ها را عوض کردند، یعنی به خاطر آموزش غلط و یا جهالت خود از دروغ گفتن، دور زدن خانواده، کلاه گذاشتن سر دیگران، مسخره کردن، مواد کشیدن و کلاً از مسائل ضد ارزشی لذت می برند. و همین باعث شده بود که ما در زمان سوءمصرف ترجیح می دادیم به جای اینکه کنار خانواده باشیم و از بودن با آنها لذت ببریم، دور هم بنشینیم و مواد مصرف کنیم، و یا هزاران کار ضد ارزشی دیگر انجام بدهیم چون ما از آن کارها لذت می بردیم و این ها را بد نمی دانستیم هر چند خانواده و اطرافیان عذاب می کشیدند، ولی ما اصلاً توجهی به آنها نداشتیم، و همه اینها به خاطر این بود که جنس لذت ما از مسائل ارزشی به مسائل ضد ارزشی تغییر کرده بود.

در بحث درمان و تفکر سروج لذت ها به دو دسته تقسیم میشود:

یک بخش به سمت ارزش ها و یک بخش به سمت ضد ارزش ها؛ وقتی لذت ها همراه با جهالت باشد در مسیر ضد ارزشها هستیم چون تفکر ما ناسالم است و به دنبال آن حس ناسالم و عمل ناسالم می شود. این لذت آنی و زودگذر بوده و در نهایت لذت تبدیل به ذلت می شود. ولی وقتی با دانایی همراه باشد در مسیر ارزش ها هستیم و از تفکر سالم و حس سالم و عمل سالم نشات گرفته است و این لذت مانا و پایدار همان نشاط درونی است.

خیلی از مسائلی که برای ما پیش آمده، چه در دوران سوء مصرف یا قبل از آن بیشتر همراه با جهالت ما بود، تفکر سالم و حس سالمی پشت آن نبود؛ در مسیر درمان هم بعضی از افراد شاید هنوز دنبال لذتی باشند که با جهالت است، مثلاً برای سر ساعت خوردن دارو مقاومت کنند که از لذت خواب نمانند یا برای مهمانی رفتن هنوز با تفکر ناسالم بخواهند دنبال همان لذت ها باشند که در نهایت منجر به حال بدی و حتی پرت شدن از درمان می شود

وقتی دانایی داشته باشیم، یعنی لذت بردن ما ارزشی باشد، قطعاً یک تفکر سالمی پشت آن وجود دارد و این را در ورزش روز جمعه به وضوح می بینیم که همه حتی سفر اولی ها در سرما حضور دارند و از لذت خواب می گذرند تا به لذت مانا برسند و دنبال لذتهای زودگذر نیستند.

طبق شعار اصلی جلسات «تغییر نگاه ما مبدا تحول ماست»، باید در درون ما این تغییرات اتفاق بیفتد، جنس خواسته ها، جنس لذت ها و در نهایت جنس خودمان تغییر کند. چون لذتهای قبلی باعث شرایط و وضعیت الان ما شده که با حال بد اینجا هستیم. و قرار نیست به جایی برسیم تا لذت ببریم بلکه اگر در مسیر ارزشی حرکت کردیم و در این مسیر قرار گرفتیم از همان ابتدای سفر تا انتها لذت می بریم.

اکثر ما دنبال لذت بردن زیاد در کوتاهترین حالت بودیم، همان چیزی که در شناخت اعتیاد گفته می شود؛ زمانی که به دنبال لذت بیشتر باشیم، از تعادل خارج شده و مشکل ساز می شویم.

طبق وادی دهم « تعادل قانون است ولی افراط و تفریط خواست ماست». هر چیزی قانونی دارد، ولی متأسفانه من انسان در غذا خوردن، خوابیدن، لذت جنسی، و حتی ورزش کردن به دنبال بیشترین لذت هستم. مثلا اگر لذت غذا خوردن باید 5 باشد من با بیشتر خوردن می خواهم به عدد 6 برسم یا اگر لذت خوابیدن باید 7 باشد، من با قرص خوردن دنبال خواب بیشتر و لذت بردن بیشتر هستم و یا در ورزش با مصرف مواد نیروزا به دنبال رسیدن به خواسته خودم هستم و تا جایی پیش می روم که مقدار مصرف اولیه مواد یا قرص یا الکل دیگر به من لذت نمی دهد و باید مقدار آن را بیشتر کنم تا به لذت برسم و اینها همه از جهالت من نشأت می گیرد.

کمک کردن و یا خدمت کردن در هر جایگاهی لذت بخش است، اما باید دقت داشته باشیم از کجا نشأت می گیرد، اگر با جهالت همراه باشد “منیت است و خودم را جدا و بهتر از بقیه می بینم در نتیجه عمل سالم نیست که این هم به خود و هم به دیگران آسیب می زند. پس ما باید تشخیص بدهیم لذتهای ما از کجا ریشه می گیرد ارزشی یا ضد ارزشی؟ و این نیاز به آموزش و دانایی دارد.


دوستانی که در این زمینه مشارکت کردند:

مسافران: اسماعیل- مجید- محمد- علیرضا2- محمد حسین- جواد- حسن2- رضا- یوسف- ابراهیم- مجید- آرش

مسئول کارگاه: مسافر سفر دوم هادی
مسئول نظم کارگاه آموزشی: مسافر سفر دوم محمد
4.2 5 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

9 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مرتضی مسافر سفر اول
مرتضی مسافر سفر اول
1 ماه قبل

باعرض سلام واحترام
تشکر میکنم از کمیته محترم آموزش وتشکر از استاد گرامی
آموختم قطعأ تا کنون با جهالت خود دنبال لذت جویی وکامجویی در هر شرایط وموضوعی بودم وبا تفکرات وحس ناسالم غرق درمسائل ضد ارزشی ، و رفتارو کردار ناسالمی داشتم که ذلت وخواری را برایم رقم زد،اما اکنون این شرایط را دارم که باهم سو شدن با تفکر درمان وآموزش هايي که میگیرم با تغییر نگاه و با از دست دادن مسائل ضد ارزشی خودو کسب آگاهی ودانایی در مسیر ارزشمندی لذت واقعی هر چیزی را به اندازه واز سر تعادل کسب کنم و به دنبال افراط و تفریط نباشم.
سپاسگزارم از همه دوستان خدمتگزار سروج وتشکر میکنم از تیم وعوامل زحمت کش سایت

مجید مسافر سفر اول
مجید مسافر سفر اول
1 ماه قبل

با عرض سلام
تشکر از تفکر و راهنمایان سروج
در این کارگاه آموزشی من آموختم ک اگر در سفر اول ویا حتی اوایل سفر اگر محکم قدم برای درمان برداریم میتوانیم ب لذت مانا برسیم.

همسفرکشاورز
همسفرکشاورز
1 ماه قبل

سپاس از استاد🙏🏻وقتی من درگیر کامجویی میشوم همان لذتهای واقعی هم برایم ماندگار نیستند و هرگزحال درونی خوش ندارم باتمام امکانات لذت بخشی که دراختیارم باشد

همسفر باقری ۲
همسفر باقری ۲
1 ماه قبل

با سلام ودرود به کمیته آموزش واستاد راهنمای عزیز
دستور کار گاه خیلی خوب وکاربردی بود که ریشه بیشتر مسائل من نوعی در آن است واستاد به خوبی باز کردند
کامجویی را من اینگونه ریشه یابی کردم وقتی من داده های ناسالم به نفسم می‌دهم نفس من هم در همان جهت خواسته های ناسالم دارد ودر نتیجه به کامجویی ولذت ناسالم منتهی می شود بنا براین با بررسی ورودی های نفس وتغیر جهت آن می‌توانم خواسته های ناسالم ومخرب را به خواسته های سالم وسازنده تبدیل کنم

همسفر رضایی
همسفر رضایی
1 ماه قبل

سلام خداقوت وتشکراز استاد برداشت من این است که من باید جنس تفکرات لذت بشناسیم ببینم لذت هآارزشی یاضدارزشی تشکرازاستادمسول سایت

همسفر ملکی
همسفر ملکی
1 ماه قبل

با تشگر فراوان از استاد گرامی و مسئولین سایت

مساف. مصطفی
مساف. مصطفی
1 ماه قبل

با
سلام کامجویی چه در ارزشها وچه در راه ضد ارزشی وجود دارد فهمیدم که در هر زمینه ای لذت بد نیست ولی اگر حرص وافراط باشد مبشود کامجویی

مسافر یوسف سفر اول
مسافر یوسف سفر اول
1 ماه قبل

باسلام و درود
آموختم که لذت های من از جنس جهالت بود و اکنون نیز تفکر من جاهلانه است در مورد لذت ها ،ولی با آموزش ها کمتر شده هنوز در بعضی موارد منیت دارم نه اینکه خود را برتر بدانم بلکه از خود اطمینان دارم ک ب سمت ضد ارزش ها نخاهم رفت آموزش دیدم که جنس لذت خود را عوض کنم و ب سمت ارزشها سوق دهم
با تشکر

همسفر عامری
همسفر عامری
1 ماه قبل

باسلام و عرض خدا قوت به همه زحمتکشان سروج